دانلود پروژه در مورد فن آوری جدول بندی. سفره آرایی برای صبحانه (پایه پنجم). قوانین ایمنی هنگام استفاده از چرخ خیاطی

طرح درس

میز چیدمان برای صبحانه. فرهنگ رفتار سر میز »

فصل: آشپزی کلاس پنجم

موضوع درس: سفره آرایی برای صبحانه. فرهنگ سفره

نوع درس: ترکیب شده

زمان: 45 دقیقه

هدف از درس:آشنایی دانش آموزان با قوانین چیدن سفره صبحانه و شکل گیری ایده دانش آموزان از آداب سفره.

وظایف:

اطمینان حاصل شود که دانش آموزان دانش در مورد چیدمان جدول و توانایی به کارگیری آن در عمل را کسب می کنند.

پرورش نظم و دقت در کار، سلیقه زیبایی شناختی؛

توسعه استقلال دانش آموزان در کسب اطلاعات جدید؛

به شکل گیری و توسعه علاقه شناختی به موضوع کمک کنید.

مواد و روش ها:

کلامی: گفتگو، بحث

بصری: نمایش

عملی: تمرین، کارگاه

مواد و تجهیزات:وایت برد تعاملی، کامپیوتر، پروژکتور، ارائه چند رسانه ای "میز چیدن برای صبحانه"، ظروف غذاخوری، کتاب درسی فناوری کلاس پنجم.

در طول کلاس ها

1. لحظه سازمانی
بررسی آمادگی دانش آموزان برای درس. خلق و خوی عاطفی برای درس.

2. یادگیری مطالب جدید
سوالات مقدماتی در مورد موضوع:
1. چه نوع ظروف غذاخوری را می شناسید؟

پاسخ: (فنجان برای چای و قهوه، دسر، عمیق، بشقاب سفره، کاسه شاه ماهی...)

2. ظروف غذاخوری بر اساس هدف چگونه تقسیم می شوند؟

پاسخ: (فنجان و نعلبکی برای چای، کاکائو و قهوه در نظر گرفته شده است؛ لیوان ها و لیوان ها برای مایعات سرد مناسب هستند - آب، آب میوه، ژله، کمپوت، یک بشقاب شام - برای دوره های گرم دوم: گوشت، ماهی، بازی...)

3. چه نوع کارد و چنگال را می شناسید؟

پاسخ: (قاشق غذاخوری، قاشق چایخوری، قاشق دسر، چنگال، چاقوی کاربردی، چاقوی نان...)
4. چه قوانینی برای دسته بندی ظروف و کارد و چنگال می دانید؟

پاسخ: (تعداد کارد و چنگال روی میز برای هر بشقاب ممکن است در شرایط مختلف متفاوت باشد، اما قاعدتاً چاقو و قاشق در سمت راست و چنگال در سمت چپ بشقاب قرار می گیرند... )
5. ملزومات کلی ظروف و کارد و چنگال را هنگام چیدن میز فهرست کنید

پاسخ: (ظروف و کارد و چنگال باید تمیز باشد، سفره باید با احتیاط اتو شود، دستمال باید موجود باشد)

گفتگو با دانش آموزان

آداب و خدمتجدولبخشی از فرهنگ آشپزی جهان است. هر شخصی که به خود احترام می گذارد باید قوانین اساسی آداب معاشرت و آداب مودبانه سر میز را بداند. به عنوان مثال، نحوه صحیح احوالپرسی و دیدار از مهمانان، نحوه صحیح غذا خوردن - و موارد دیگر. سرو مناسب مهمترین جزء سفره تعطیلات است که حتی بر روحیه و اشتهای افراد نیز تأثیر می گذارد. هنگام انتخاب کارد و چنگال، اغلب به این فکر نمی کنیم که آیا آن را مطابق با تمام استانداردها درست انجام می دهیم؟ اما قوانینی نیز برای این وجود دارد - چه دستگاه هایی برای چه چیزی و چگونه از آنها استفاده می شود.

امروز در درس به روش هایی برای چیدن سفره صبحانه خواهیم پرداخت.

سوال: سفره آرایی چیست؟ (دانش آموزان قضاوت خود را در مورد خدمت بیان می کنند).

معلمبیانیه را خلاصه می کند و تعریف می کند خدمات. (ورودی های دفترچه یادداشت)

در حال خدمت کردن- این تهیه و تزیین سفره برای غذا است.
هدف اصلی از خدمت- ایجاد سهولت در استفاده از دستگاه ها. قبل از چیدن جدول، باید از طریق منو فکر کنید. از آنجایی که مجموعه اقلام به طیف ظروف بستگی دارد.
به طور معمول، صبحانه با یک نوشیدنی گرم (چای، قهوه، کاکائو، شیر و غیره) و یک غذای داغ (فرنی، املت، تخم مرغ همزده) سرو می شود. آنها همچنین مربا، عسل، سوسیس، پنیر، تخم مرغ آب پز، آب میوه، نان، پای و نان را برای صبحانه سرو می کنند.
بهتر است روی میز را با رومیزی بپوشانید. همه موارد را طوری بچینید که دسترسی به آنها آسان باشد. روی میز نباید وسایل غیر ضروری وجود داشته باشد. بعد نحوه چیدمان بشقاب، فنجان و کارد و چنگال را به ما بگویید.

(اسلاید 2)

برای صبحانه به چندین نوع بشقاب نیاز دارید. اسنک بار - برای غذاهای سرد و برخی از غذاهای گرم مانند املت، تخم مرغ همزده و غیره طراحی شده است. بشقاب پای (نان) - برای نان، نان، ساندویچ، کانفیچر و غیره. شما باید یک قوطی روغن را با چاقو در نزدیکی خود قرار دهید. اگر منو شامل فرنی باشد، در یک بشقاب شام عمیق سرو می شود که روی یک بشقاب تخت بزرگتر (زیر بشقاب) قرار می گیرد. لیوان های آب، شیر یا آب میوه در سمت راست، کمی پایین تر، یک فنجان قهوه یا چای و نعلبکی قرار می گیرند. کارد و چنگال در سمت راست و چپ بشقاب قرار دارد. در سمت چپ یک چنگال، در سمت راست یک چاقو و قاشق قرار دارد. چای و قهوه بدون شکر سرو می شود.
دستمال سفره یکی از وسایل ضروری برای سفره آرایی است. اما باید بتوانید آنها را تا کنید. نوع دستمال تاشو را نشان دهید.

(1 گزینه)(اسلاید 3)

(گزینه 2)(اسلاید 4)

آداب معاشرت

آداب سفره هنر رفتار مناسب است.

بیشتر قوانین آداب معاشرت بسیار ساده و منطقی هستند، زیرا بر اساس مفهوم رفتار خوب با دیگران است. و اگرچه برخی از قوانین قدیمی ممکن است دور از واقعیت های زندگی امروزی به نظر برسند، اما اکثر آنها هنوز از احترام و سخاوت نشات می گیرند. به عنوان مثال، این سنت که فقط لقمه نانی را که می خواهید گاز بگیرید، ممکن است این روزها عجیب به نظر برسد، اما ریشه آن به روزهایی برمی گردد که تکه های نان باقیمانده که کره نشده و خورده نشده بودند به فقرا داده می شد.

قوانین آداب سفره در واقع بسیار ساده است، یادگیری و تمرین آسان است. اغلب این قوانین از خود پیروی می کنند. آداب غذا خوردن بر این اصل استوار است که با رفتار مناسب خود و دیگران را راحت کنید. بنابراین، بسیاری از قوانین آداب غذاخوری صرفاً بیان ادب هستند. به عنوان مثال، خم شدن بر روی یک میز برای به دست آوردن چیزی، بی ادبی تلقی می شود، بنابراین از دیگران می خواهیم آنچه را که ما نیاز داریم به او منتقل کنند. در این مورد، ما معمولاً از کلمات مؤدبانه استفاده می کنیم - متاسفم، لطفاً، متشکرم.

نوشتن در دفترچه یادداشت.
قانون 1
باید سر میز صاف بنشینید.
قانون 2
هرگز چاقو را در دهان خود قرار ندهید (از چاقو غذا نخورید). شما به راحتی می توانید زبان خود را ببرید.
قانون 3
اگر غذا در دندان هایتان گیر کرد، خلال دندان بردارید؛ چیدن دندان با چنگال بی ادبی است. چنگال برای خوردن است!

قانون 4
کتلت، کوفته، ماهی را نمی توان با چاقو برش داد.
قانون 5
اگر نیاز به بریدن مقداری غذا دارید، چنگال را در دست چپ و چاقو را در دست راست خود بگیرید.
قانون 6
در پایان غذا، کارد و چنگال را در بشقاب قرار دهید.
قانون 7
سیلی نزنید، لب هایتان را نزنید، با قاشق نپاشید، مایع را نپاشید تا همه کسانی که پشت میز نشسته اند بتوانند بشنوند.
باید با آرامش و بدون عجله غذا بخورید. بشقاب را به سمت خود کج نکنید. با دهان پر از غذا صحبت نکنید.

برای تقویت مطالب، معلم شعر یوری چیچف "سر میز" را می خواند.

این را همه از کودکی می دانند:
"وقتی غذا می خورم، کر و لال هستم."
و حداقل یک کلمه آداب و رسوم
اجازه دارم بگم یا نه؟
هنگام جویدن، دهان خود را بسته نگه دارید.
پرستو - پس به من بگو.
* * *
طوری که انگشتان شما تبدیل نشوند
پنیر، سوسیس گیر،
با هر ظرفی یک چنگال وجود دارد.
و افراد خوش اخلاق
همه چیز را با چنگال می گیرند
و دوباره گذاشتند.

و در سالاد، می بینید، یک قاشق وجود دارد.
به خودت بده
انباشته نکنید:
آن را بخورید و بعداً بیشتر بخورید.
* * *
وینیگرت، سالاد، سیب زمینی،
از قاشق برای برداشتن آن استفاده کنید
فقط کلی، نه یکی
چه چیزی در دهان شما بوده است؟
* * *
غذا را با دستان خود نگیرید -
مامان خیلی خجالت میکشه
ETIQUETTE در اینجا اضافه می کند:
نان را فقط با دست می گیرند.

* * *
ظرف نان دور است
دسترسی آسان نیست.
آستین خود را در سالاد نگذارید،
به لیوان شراب ظریف ضربه نزنید.
همسایه ها سر میز هستند -
مودبانه ازشون بپرس

دهان خود را با دست پاک نکنید -
یک دستمال جلوی شماست.

انگشتان خود را لیس ندهید
که همه چیز را به چنگ می آورد.
آداب معاشرت را یاد بگیرید، بچه ها:
دستمال برای دست وجود دارد.
* * *
برای بریدن چیزی، چاقو
تو آن را در دست راستت می گیری،
چنگال در دست چپ،
مثل یک ملکه بنشین

کسی که یاد بگیرد در خانه غذا بخورد،
هنگام مراجعه هیچ دردی وجود نخواهد داشت.

گفتگو با دانش آموزان.از دانش آموزان دعوت کنید تا نحوه پذیرایی از مهمانان در خانواده خود را بگویند.

کاربردی کار. ظروف مناسب را برای صبحانه انتخاب کنید. یکی از گزینه های دستمال سفره را که معلم قبلاً نشان داده بود تا بزنید.

بازی نقش آفرینی: بازدید از یک کافه. کلاس به دو گروه تقسیم می شود: بازدیدکنندگان کافه و پیشخدمت.

بازدیدکنندگان با یک منوی صبحانه می آیند، پیشخدمت ها طبق سفارش میز را با کارد و چنگال لازم می چینند.

3. تجزیه و تحلیل و ارزشیابی درس

معلم با تجزیه و تحلیل درس، سوالاتی را مطرح می کند:

    دانش آموزان در طول درس چه چیزهای جدیدی یاد گرفتند؟

    روش های مورد علاقه شما برای تا کردن دستمال سفره چیست؟

    آیا در زندگی روزمره میز صبحانه را می چینید؟

معلم نتایج کار تیم ها را تجزیه و تحلیل و مقایسه می کند، توصیه های لازم را ارائه می دهد و کار عملی را ارزیابی می کند.

1. نام پروژه" سفره آرایی برای صبحانه "
4. موضوع تحصیلی که کار پروژه در آن انجام می شود: درس بهداشت
5. سن دانش آموزانی که پروژه برای آنها طراحی شده است:کودکان در سن دبستان
6. نوع پروژه:از نظر مدت یک مینی پروژه، از نظر تعداد شرکت کنندگان - شخصی، از نظر محتوا - بین رشته ای.

انتخاب و توجیه پروژه:
سلامتی مهمترین عامل در عملکرد و رشد بدن کودک است. نقش مهمی در شکل گیری آن به تغذیه مناسب داده می شود. در طول دوره سازگاری، بدن کودک بازسازی می شود. برای اینکه یادگیری موفق و سلامتی خوب باشد، باید به کودک کمک کرد تا یاد بگیرد به بدن خود گوش دهد و درست غذا بخورد. دلایل زیادی وجود دارد که بر افزایش بروز دانش آموزان دبستانی تأثیر می گذارد. یکی از آنها رژیم غذایی ناسالم است. برای از بین بردن این علت، لازم است کودکان را با قوانین تغذیه مناسب آشنا کرد، آنها را به ضرورت و اهمیت پیروی از رژیم متقاعد کرد. یاد بگیرید که سالم ترین غذاها را برای یک رژیم غذایی متعادل سالم انتخاب کنید. بنابراین موضوع پروژه «تغذیه مناسب» مشخص شد.
مبنای برنامه ریزی پروژه برنامه "صحبت در مورد تغذیه مناسب" بود (نویسندگان M.M. Bezrukikh، T.A. Filippova)
هدف پروژه:
شرایطی را برای کودکان ایجاد کنید تا در مورد غذاهایی که برای بدن مفید هستند، در مورد سازماندهی تغذیه مناسب و روش های ساده برای چیدن سفره فکر کنند.
اهداف پروژه:
توانایی های خود را در فعالیت های خلاقانه ارزیابی کنید.
یک پروژه را توسعه دهید، یعنی ایده ای را که به وجود آمده است به نتایج واقعی برسانید.
پروژه را عملی کنید.
کار انجام شده را ارزیابی کنید.
ارتباط:
یک روز پدر و مادرم برای ملاقات آخر هفته رفتند و من در خانه تنها ماندم. به این فکر افتادم که خودم صبحانه درست کنم. برای این کار یک کتاب آشپزی را ورق زدم و ایده های زیر به ذهنم رسید.

مراحل کار روی پروژه:

مرحله 1. غوطه ور شدن در پروژه.
مرحله 2. برنامه ریزی فعالیت.
مرحله 3. اجرای طرح.
مرحله 4. کار طراحی.
مرحله 5. ارائه پروژه.
مرحله 6. ارزیابی نتایج و روند فعالیت های پروژه

عنوان پروژه:
1. کتاب دستور غذا را مطالعه کنید.
2. در دسترس بودن محصولات در خانه.
3. چیدمان میز طبق دستور پخت انتخاب شده.
4. بهای تمام شده محصولات.
5. نقشه فناوری.
6. نتیجه گیری.
مطالعه کتاب دستور العمل
من کتابی با دستور غذا از مادرم گرفتم. من چند دستور غذا را انتخاب کردم که دوست داشتم.
جدول شماره 1
1. سالاد گوجه و خیار.
2. ساندویچ با پنیر.
3. چای با شکر.
4. کوکی ها.
سالاد خیار و گوجه فرنگی به این صورت تهیه می شود: گوجه فرنگی و خیار را خرد کرده، در یک بشقاب بریزید، نمک بزنید، با سس مایونز مزه دار کنید.
یک ساندویچ پنیر به این صورت تهیه می شود: یک تکه نان را کره می زنند و با پنیر رنده شده می پاشند.
روی میز را با یک رومیزی رنگی پوشاندم. روی آن یک گلدان گل گذاشتم و در سمت راست یک نعلبکی با یک فنجان گذاشتم. در سمت چپ یک بشقاب پای، در سمت چپ بشقاب یک چنگال و در سمت راست یک چاقو قرار دارد که تیغه آن رو به بشقاب است. من دستمال را در یک پاکت تا می کنم.
جدول شماره 2
1. فرنی گندم سیاه با کره.
2. سوسیس در خمیر.
3. قهوه با شیر.
4. نان شیرینی با دانه خشخاش.
فرنی گندم سیاه به این صورت تهیه می شود: گندم سیاه را مرتب کنید، بشویید، در قابلمه بریزید، نمک بزنید، روغن اضافه کنید، به اندازه گندم سیاه آب بریزید و با حرارت ملایم بپزید.
سوسیس داخل خمیر به این صورت آماده می شود: یک خمیر شیرینی درست کنید، یک کیک صاف پهن کنید، سوسیس را بپیچید و بپزید.
نان شیرینی با دانه های خشخاش به این صورت تهیه می شود: خمیر شیرینی درست کنید، نان پهن کنید، دانه های خشخاش را اضافه کنید، بپیچید و بپزید.
من روی میز را با یک سفره با مربع های آبی می پوشانم. من یک بشقاب میان وعده و همچنین یک نعلبکی با یک فنجان، یک چنگال و یک چاقو روی آن خواهم گذاشت. دستمال را به شکل مثلث تا می کنم.
جدول شماره 3

1. املت طبیعی.
2. پیتزا.
3. چای با شکر.
4. وافل.
املت به این صورت تهیه می شود: مخلوط تخم مرغ و شیر درست کنید و در روغن سرخ کنید.
پیتزا به این صورت تهیه می شود: خمیر شیرینی درست کنید، نان پهن درست کنید، وسط آن را سوراخ کنید و مواد خرد شده را اضافه کنید: سوسیس، پیاز، سس کچاپ.
بیا چای درست کنیم
من روی میز را با یک سفره با سیب می پوشانم. یک گلدان گل روی آن می گذارم، یک نعلبکی با یک فنجان، یک چنگال و یک کارد و یک دستمال مربع.
انتخاب محصول
بعد از اینکه چند دستور غذا را انتخاب کردم، تصمیم گرفتم بررسی کنم که چه محصولاتی در خانه خود داریم.
ظرف محصولات مورد نیاز تعداد محصولات مورد نیاز موجود در انبار (+)
نه (-)
جدول شماره 1
سالاد گوجه و خیار گوجه فرنگی 2 عدد +
خیار 2 عدد +
نمک +
سس مایونز 1 قاشق غذاخوری. قاشق +
ساندویچ پنیر نان سفید 1 تکه +
پنیر 50 گرم +
چای با شکر چای 200 گرم +
شکر 20 گرم +
کوکی ها کوکی ها 4 عدد +
جدول شماره 2
فرنی گندم سیاه گندم سیاه 200 گرم +
روغن 1 چای. قاشق +
نمک +
آب 1 لیوان +
سوسیس در خمیر سوسیس 1 عدد +
آرد 200 گرم +
تخم مرغ 1 عدد +
کره 1 قاشق غذاخوری قاشق +
مخمر 20 گرم +
شکر 1 چای. قاشق +
نمک +
قهوه با شیر قهوه 20 گرم +
شیر 20 گرم +
نان شیرینی با دانه خشخاش. مک +
آرد 200 گرم +
تخم مرغ 1 عدد +
کره 1 قاشق غذاخوری +
مخمر 20 گرم +
شکر 1 چای. قاشق +
نمک +
جدول شماره 3
تخم مرغ املت طبیعی 2 عدد +
شیر 1/4 فنجان +
نمک +
کره 1 قاشق چایخوری +
سوسیس پیتزا 50 گرم +
پیاز 50 گرم +
سس کچاپ 50 گرم +
آرد 200 گرم +
تخم مرغ 1 عدد +
کره 1 قاشق غذاخوری +
مخمر 20 گرم +
شکر 1 قاشق چایخوری +
نمک +
چای با شکر آب 200 گرم +
شکر 1 قاشق غذاخوری +
چای 20 گرم +
ویفر 2 عدد +
بعد از اینکه دیدم چه محصولاتی دارم و چه چیزهایی می توانم بپزم، تصمیم گرفتم جدول شماره 1 را تنظیم کنم
بهای تمام شده محصولات.
من و مدیر پروژه هزینه جدول انتخابی خود را محاسبه کردیم.
نام محصول قیمت مشروط برای 1 کیلوگرم (مالش) تعداد محصولات کل (مالی)
گوجه فرنگی 180 2 عدد 60
خیار 170 2 عدد 65
نمک 20 10 گرم 2
سس مایونز 75 50 گرم 15
نان سفید 20 150 گرم 1.5
کره 230 25 گرم 9.5
پنیر 255 50 گرم 5
چای 104 20 گرم 5.8
شکر 45 20 گرم 2.5
کلوچه 95 4 عدد 6
مجموع: 172 روبل 30 کوپک

مسیریابی.
همچنین به همراه مدیر، نقشه فناوری میز من را تهیه کردیم.
"چای"
نام محصولات تعداد محصولات توالی تکنولوژی ابزار و لوازم جانبی
آب 200 گرم در یک لیوان بریزید
چای 20 گرم در قاشق لیوانی بریزید
شکر 2 قاشق چایخوری یک قاشق را در یک لیوان قرار دهید
"سالاد"
گوجه فرنگی 2 عدد خرد کنید و در بشقاب چاقو، بشقاب بگذارید
خیار 2 قطعه برش را به یک بشقاب چاقو، بشقاب
نمک 10 گرم سبزیجات را با قاشق بپاشید
سس مایونز 50 گرم با قاشق روی سبزیجات بریزید
"ساندویچ"
نان سفید 1 برش را با چاقو برش دهید
کره 25 گرم یک تکه نان را با قاشق چرب کنید
پنیر 50 گرم رنده کنید، با رنده نان بپاشید
نتیجه.
من واقعا از صبحانه خانگی لذت بردم. این واقعیت را دوست نداشتم که زمان زیادی برای تهیه آن صرف شد. می خواستم همه چیز را سریع انجام دهم.
من فکر می کنم که در کل پروژه به خوبی انجام شد. این اطلاعات در آینده برای من مفید خواهد بود.

ادبیات.
I. کاندینسکایا. بهترین دستورهای آشپزی. "دنیای کتاب" 2003
اوبوخوا لس آنجلس، لمیااسکینا. در. «مدرسه پزشکان طبیعت یا 135 درس بهداشت»، م. «واکو»، 1383.
ABC های تغذیه مناسب کلاس های 1-2: یادداشت های درسی، بازی های آموزشی، آزمون ها، افسانه ها، اطلاعات تاریخی / گردآوری نویسنده. E. V. Ezushina. - ولگوگراد: معلم، 2008.

سوتلانا کدلوبای
پروژه پروژه "چگونه میز شام را به درستی بچینیم؟"

پیش دبستانی بودجه شهرداری

مهدکودک موسسه آموزشی

نوع ترکیبی شماره 30

پروژه

"چطور؟"

موضوع پروژه: چگونه میز شام را به درستی بچینید?

تایپ کنید پروژهتمرین محور

شركت كنندگان پروژه: دانش آموزان گروهی، معلمان، والدین

مهلت های اجرایی پروژه: کوتاه مدت

ارتباط

سازماندهی تغذیه کودکان در موسسات آموزشی پیش دبستانی یک وظیفه اجتماعی بسیار مهم است. در عین حال، نه تنها آنچه کودک می خورد، بلکه نحوه انجام آن نیز مهم است. کمتر به زیبایی شناسی غذا و فرهنگ رفتار نباید توجه کرد جدول. و هر چه کودک زودتر مهارت های خود را توسعه دهد آداب سفره، هر چه محکم تر تثبیت می شوند و در دوران کودکی به یک عادت خوب تبدیل می شوند.

سازمان تغذیه کودکان ارتباط مستقیمی با ناهارخوریآداب معاشرت و حل مشکلات تربیتی - پرورش فرهنگ رفتاری در کودکان جدول. شناخت و تسلط بر مهارت ها ناهارخوریآداب معاشرت به کودک اجازه می دهد تا اعتماد به نفس داشته باشد. وظیفه مربیان و همچنین والدین آموزش به کودک پیش دبستانی است سر میز درست رفتار کنید، ماهرانه استفاده کنید کارد و چنگال، مودب باشید گفتگوی میز.

در جامعه مدرن، آموزش اخلاقی کودکان از سنین پایین اهمیت ویژه ای پیدا می کند. یکی از جهت هادر رشد اخلاقی کودک، پرورش فرهنگ رفتار است. آموزگار مشهور روسی قرن 18، نیکولای ایوانوویچ نوویکوف، معتقد بود که پایه های اخلاقی آموزش در خانواده گذاشته می شود.

ما در دوره ای متفاوت زندگی می کنیم، سنت های ما تغییر کرده است. اما نباید فراموش کنیم که چه چیزی در تاریخ ما ارزشمند بوده است.

V. A. Sukhomlinsky همچنین نقش مهمی در رشد اخلاقی شخصیت یک کودک پیش دبستانی ایفا کرد و نقش مهمی را به خانواده در تربیت فرزندان اختصاص داد. او گفت: فرزند آینه زندگی اخلاقی والدین است.

هدف پروژه:

توانایی خدمت رسانی را توسعه دهد جدولغذا خوردن طبق استانداردهای پذیرفته شده عمومی

وظایف پروژه:

گسترش دانش در مورد ظروف و استفاده دقیق از آنها؛

به توسعه توانایی انجام وظیفه ادامه دهید اتاق صبحانه, ناهار، عصرانه؛

در مورد توالی سرو برای ما بگویید جدولسایر کودکان و بزرگسالان

نتایج مورد انتظار:

پس از اتمام پروژهکودکان گزینه های مختلف سرو را یاد خواهند گرفت میز - برای صبحانه, ناهار، چای بعد از ظهر؛

آنها می توانند به شما در مورد توالی خدمت بگویند جدولسایر کودکان و بزرگسالان؛

یاد بگیرید که از آن در سطح کافی استفاده کنید کارد و چنگال; راحت باش وضعیت صحیح;

آنها خواهند دانست که چه بخورند.

مراحل اجرا پروژه

مرحله ی 1: مقدماتی

هدف: انگیزه، هدف گذاری شرکت کنندگان فعالیت های طراحی.

آگاهی از موقعیت مشکل، انتخاب موضوع پروژه، تعیین هدف.

بچه های گروه ستاره وسط با درخواستی که به آنها نشان می دهند به گروه ما مراجعه کردند میز شام را به درستی بچینید. من و بچه ها فکر کردیم و تصمیم گرفتیم به آنها کمک کنیم و کار کنیم پروژه "چگونه میز غذا را به درستی بچینیم".

هدف برای کودکان:

شایستگی های کلیدی اولیه را نشان دهید،

نشان دادن واکنش عاطفی، علاقه،

دریابید خدمت چیست جدول.

اهداف برای مربیان:

آنچه کودکان در مورد خدمت می دانند را روشن کنید،

شایستگی های کلیدی اولیه را تشکیل دهید.

اهداف برای والدین:

مشارکت دادن والدین برای مشارکت در زندگی مهدکودک.

اطلاع رسانی به والدین در مورد فعالیت های آینده

مرحله 2: توسعه پروژه

هدف: برنامه ریزی

ساخت برنامه فعالیت. تفکر در طول دوره فعالیت ها، توزیع وظایف در کار با در نظر گرفتن موقعیت انتخابی.

هدف برای کودکان:

شایستگی های اصلی اولیه را نشان دهید.

اهداف برای مربی:

علاقه کودکان را به موضوع برانگیزید پروژه: دعوت برای شرکت در یک رویداد.

ایجاد انگیزه در کودکان برای یافتن راه هایی برای حل مشکلات،

توسعه برنامه ریزی جامع با در نظر گرفتن ادغام مناطق آموزشی.

موقعیت های مشکلی را ایجاد کنید که علاقه کودکان را به موضوع انتخابی افزایش دهد پروژه.

هدف برای والدین:

والدین را تشویق کنید تا تمام کمک های ممکن را به فرزندان خود ارائه دهند.

طرح رویداد

1 نگاه کردن به تصاویر

2 درس تربیت بدنی بشقاب ها را با هم شستیم

3 ژیمناستیک انگشت: "ظرف ها"

4 ژیمناستیک مفصلی "مربای خوشمزه", "فنجان".

5 مکالمه "ظروف چیست؟" "چه نوع ظروفی وجود دارد؟" «چگونه رفتار کنیم جدول?”.

6 بازی آموزشی "بیا گل گاوزبان بپزیم." "چه مربا." "آن را تکه تکه کنید." "کیف فوق العاده." "چرخ چهارم." "یک مسابقه پیدا کن." "از قطعات یک کل بسازید."

7 آموزش ضرب المثل ها، ضرب المثل ها، معماها در مورد ظروف.

8 خواندن داستان های K.I. Chukovsky "غم فدورینو". برادران گریم "یک قابلمه فرنی". N. Nosov "فرنی میشکینا". وی. اوسیوا "چرا؟" داستان های عامیانه روسی "روباه و جرثقیل". "روباه و کوزه." D. Kharms "ایوان ایوانوویچ سماور."

9 آموزش آهنگ های «پخت فرنی را بجوشان».

10 ارائه "ظروف از چه چیزی ساخته شده اند؟" "چه نوع ظروفی وجود دارد؟"

11 سفر بر روی نقشه.

12 گشت و گذار در میخانه.

13 نمایشگاه خدمات. نمایشگاه قوری.

14 ملاقات با یک پرستار. مکالمه "غذاهای مضر و سالم".

15 ساختن کتاب با دستان خود "دوستان جدید جام".

16 نمایشگاه آثار کودکان "ظروف اطراف ما".

17 عصر شیرین در "کلبه روسی".

18 ما طرح های ارائه خدمات را در نظر گرفتیم جدول.

19 بازی نقش آفرینی داستانی "مادران و دختران". "فروشگاه بقالی". "کافه".

مرحله 3: پیاده سازی پروژه.

هدف: به دست آوردن محصول، نتیجه طرحفعالیت با انجام اقدامات فردی

مطالعه. جمع آوری و پردازش داده ها. تفسیر نتایج.

نمایش گرافیکی نتایج - نمودارها، الگوریتم های عمل.

اهداف و مقاصد برای کودکان:

علایق شناختی فردی را نشان دهید.

افق های خود را در مورد خدمت گسترده تر کنید جدول.

برخورد دقیق و دقیق با ظروف نشان دهید.

اهداف و مقاصد برای معلم:

توانایی های شناختی و فکری کودکان را توسعه دهید.

استقلال خلاق، فردیت، اطلاعاتی، اجتماعی و انواع دیگر شایستگی ها را توسعه دهید فرزندان:

اطلاعات (توانایی یافتن منابع اطلاعاتی به طرق مختلف،

فعالیت (هدف را ترسیم کنید، دنباله ای از اقدامات را تعیین کنید، در مورد اقدامات مشترک با یک دوست توافق کنید، نتیجه را پیش بینی کنید،

ارتباطی

(برای توسعه توانایی استدلال، تجزیه و تحلیل،

اجتماعی

(توسعه مهارت های ارتباطی، ایجاد روابط).

هدف برای والدین:

به کودکان کمک کنید اطلاعاتی در مورد شیء بدست آورند.

مرحله 4: تکمیل پروژه.

هدف: حفاظت پروژه.

ارائه محتوای کار، اثبات نتیجه گیری.

اهداف برای کودکان:

انجام وظایف خلاقانه، تجربه احساس شادی از فعالیت خلاق،

دستاوردهای خود را به نمایش بگذارید

در این مورد پروژه.

اهداف برای مربیان:

تعیین سطح رشد شایستگی های اولیه کلیدی در کودکان بزرگتر پس از اجرا پروژه.

هدف برای والدین:

در حین ارائه از کودکان حمایت کنید پروژه.

روش های سازماندهی کار:

ارائه پروژهدر حضور والدین

معیارهای دستیابی به اهداف و اهداف اجرایی پروژه.

تعیین پویایی رشد شایستگی های کلیدی اولیه کودکان پیش دبستانی.

رضایت کودکان از کار انجام شده

رضایت والدین از نتایج رشد فرزندانشان.

رضایت معلمان از نتایج به دست آمده.

با تشکر از والدین برای کمک آنها در حین کار پروژه.

بحث با بچه ها در مورد کار کردن پروژه- شناسایی مشکلات، درجه علاقه، مزایای کار برای هر شرکت کننده.

ثبت نتایج پروژه.

تبادل تجربه در طرحفعالیت با همکاران پیش دبستانی

نتیجه گیری:

در نتیجه کار روی پروژهکودکان اطلاعات بیشتری در مورد دریافت کردند قوانینو روش های سرو جدول. تجربیات خود را با کودکان دیگر به اشتراک بگذارید.

والدین علاقه بیشتری به زندگی گروه نشان دادند. بسیاری به توصیه های ارائه خدمات پایبند هستند میز در خانه.

عرض بلوک px

این کد را کپی کرده و در وب سایت خود قرار دهید

شرح اسلاید:

پروژه گروهی در مورد فناوری پروژه توسط: پیون آلینا تیورینا داریا شچدرووا آلنا یاروشوک آناستازیا چرنومورتس یولیا کیمل ناتالیا خرلانوا میلانا ایشچنکو النا دانش آموزان کلاس هفتم تکمیل شد رهبر پروژه: Tkachenko S.V.

موسسه آموزشی دولتی شهرداری

مدرسه متوسطه ووزنسنسک به نام لئونید چکمارف

"سفره شیرین جشن"

آشپزی

وضعیت مشکل

  • چه غذاهایی تهیه کنیم
  • نحوه سرو میز شیرین جشن
  • چگونه سر میز رفتار کنیم
  • نحوه ساخت کارت دعوت
  • چه مسابقاتی برای پسران برگزار شود

تعطیلات 23 فوریه نزدیک است و ما به این فکر می کنیم که چگونه می توانیم به همکلاسی های خود تبریک بگوییم. و ما تازه بخش آشپزی را تمام کردیم. اینگونه بود که به ایده تبریک رسیدیم. تصمیم گرفتیم برای پسرانمان یک میز شیرین جشن آماده کنیم. برای موفقیت یک پروژه، باید به موارد زیر فکر کنید:

هدف پروژه

  • یک میز شیرین جشن آماده کنید و پسرهای کلاس ما را دعوت کنید
اهداف پروژه
  • یک منوی جدول شیرین ایجاد کنید.
  • شیرینی و نوشیدنی تهیه کنید.
  • میز را بگذار
  • دستمال ها را به زیبایی تا کنید.
  • دعوت نامه بسازید
منو.
  • کیک ماندگاری.
  • میوه های تازه در برش های جالب.
  • بیسکویت.
  • وافل با شیر تغلیظ شده.
  • میوه ها در شکلات.
  • کیک "لاک پشت".
  • کیک "جوجه تیغی".
سوال 1 چند نفر در تعطیلات شرکت خواهند کرد؟

پنج پسر، هشت دختر، یک معلم فناوری و معلمان مهمان.

سوال 2 از چه نوع جدولی استفاده خواهیم کرد؟

برای همه مهمانان یک میز بزرگ می چینیم.

سوال 3 برای چیدن میز از چه کتانی استفاده کنم؟

ما برای هر شرکت کننده دستمال یکبار مصرف تا شده به زیبایی آماده خواهیم کرد.

کلاس کارشناسی ارشد در مورد دستمال تاشو. سوال 4 چه نوع ظروف و قنادی تهیه کنیم؟

  • Haralnova Milana - کیک "طولانی".
  • Piven Alina - میوه های تازه در برش های جالب.
  • Tyurina Daria - وافل با شیر تغلیظ شده.
  • Shchedrova Alena - میوه در شکلات.
  • کیمل ناتالیا و ایشچنکو النا - کیک "لاک پشت".
  • چرنومورتس یولیا - کیک اسفنجی.
  • Yaroshuk Anastasia - کیک "جوجه تیغی".
سوال 5 چه نوشیدنی هایی برای سفره شیرین ارائه دهید؟

کمپوت چای و گیلاس

"کمپوت گیلاس"

  • مواد لازم برای کمپوت گیلاس:
  • گیلاس
  • قند- 1 پشته
  • اب
دستور تهیه "کمپوت گیلاس":

آلبالوها را مرتب کرده و آبکشی کنید. شیشه ها را خوب بشویید و استریل کنید.

حدود 1/3 از توت ها را داخل شیشه بریزید، کمتر می توانید انجام دهید، اما بعد طعم آن زیاد نمی شود، یک لیوان شکر هم در آن بریزید. اگر آلبالو خیلی ترش بود می توانید نصف لیوان دیگر اضافه کنید.

روی آلبالوها آب جوش بریزید و با درب استریل ببندید و پیچ کنید و می توانید یکی دو بار برگردانید تا شکر حل شود. برگردانید و با یک پتو بپوشانید. پس از خنک شدن، می توانید آن را بردارید.

سوال 6 چه نوع دعوت نامه هایی باید انجام دهم؟

ما دعوت‌نامه‌ها را با استفاده از Microsoft Word بر روی رایانه شما انجام می‌دهیم.

کنستانتین عزیز.

ما شما را به تعطیلات "مدافع میهن" دعوت می کنیم.

که صورت خواهد گرفت

ساعت 12:20 در کلاس درس ما.

ما خوشحال خواهیم شد که شما را ببینیم!

کیک "طولانی" 2 تخم مرغ، 1 عدد مارگارین، 1.5 قاشق غذاخوری. شکر، 0.5 قاشق چایخوری سودا را در سرکه حل کنید و خمیر را ورز دهید و به شکل گلوله های کوچک درآورید و در فر (1 قاشق غذاخوری شکر و 1 قاشق غذاخوری خامه ترش) بپزید و در یک کپه بریزید. سپس آن را با لعاب پر کنید. لعاب: 3 قاشق غذاخوری شکر، 2 قاشق غذاخوری کاکائو 2 قاشق غذاخوری شیر، کمی مارگارین، همه چیز را بجوشانید، خنک کنید و بریزید

خرلانوا میلانا

خمیر:

  • 2 عدد تخم مرغ
  • 1 بسته مارگارین
  • شکر 1.5 پیمانه
  • حدود 5 قاشق چایخوری جوش شیرین
  • کمی سرکه.
  • کرم رنگ:
  • 1 فنجان شکر
  • 1 فنجان خامه ترش
  • لعاب:
  • شکر 3 قاشق غذاخوری
  • 2 قاشق غذاخوری کاکائو
  • 2 قاشق غذاخوری شیر
  • کمی مارگارین

"کیک طول عمر"

محاسبه میزان مصرف غذا میوه های تازه در برش های جالب شما نیاز دارید: 2 - 3 سیب 2 - 3 پرتقال طرز تهیه: به روش های برش فکر می کنیم، میوه ها را برش بزنید، زیبا سرو کنید!

پیون آلینا

برای آزمون:

1 قاشق غذاخوری. صحرا

1 ساعت ل نوشابه آب شده با سرکه

با همزن بزنید.

برای خامه:

100 گرم شکر پودر شده

با همزن بزنید.

بیایید تزئین کنیم!

وافل با شیر تغلیظ شده

  • خمیر وافل را آماده می کنیم: 3 تخم مرغ را با 1 فنجان هم بزنید. شکر، کره 1.2، آرد گندم 1.5
  • خمیر آماده است! باید مانند پنکیک باشد، نه خیلی غلیظ، اما نه خیلی آبکی.
  • 1 قاشق غذاخوری. ل خمیر را پهن کنید و وافل را ببندید و وافل ها را سرخ کنید.
  • آن را به شکل لوله درآورید.
  • آن را بیرون بیاورید و بگذارید لوله خنک شود!
  • لوله را با شیر تغلیظ شده پر کنید و از وعده غذایی خود لذت ببرید!

تیورینا داریا

وافل با شیر تغلیظ شده

کیک "جوجه تیغی"

خمیر: 4 عدد سفیده تخم مرغ را با 1 پیمانه شکر بزنید، 4 زرده، وانیلین، 1 پیمانه بلغور و 0.5 پیمانه آرد را اضافه کنید.

  • همه چیز را کاملاً مخلوط کنید و 2 کیک را در دمای 100-150 درجه (25 دقیقه) بپزید.
  • اگر کیک ها یکی یکی پخته می شوند، در حالی که منتظر کیک دوم هستید، باید اولی را با یک دستمال بپوشانید.

    کیک ها را مطابق تصویر برش دهید.

    خامه: 2 عدد تخم مرغ، 1 لیوان شکر، 2 قاشق غذاخوری آرد کامل خرد کرده، 1 لیوان شیر اضافه کنید.

    مخلوط را در ظرف آلومینیومی روی آتش بگذارید و با هم زدن مداوم بگذارید تا غلیظ شود و خنک شود و 200 گرم کره نرم اضافه کنید.

  • پایه کیک را با خامه چرب کنید. قسمت های A و B را با خامه چرب کنید و روی پایه قرار دهید و پشت جوجه تیغی را تشکیل دهید. سپس قسمت های کیک آغشته به خامه E و F و سپس C و D را بچسبانید و دو طرف گرد برای جوجه تیغی ایجاد کنید. اگر چیزی بیرون زد، آن را برش دهید یا به دو طرف و پشت بچسبانید.
  • روی کیک را با خامه چرب کنید، سوزن ها را وارد کنید - دانه های آفتابگردان پوست کنده سرخ شده را با نوک بالا، جوجه تیغی را با دانه های خشخاش بپاشید، بینی و چشم ها را از شکلات درست کنید.
میوه ها در شکلات مواد تشکیل دهنده شکلات شیری میوه ها (پرتقال یا نارنگی، موز، انگور، توت فرنگی تازه و غیره) طرز تهیه شکلات را تکه تکه کنید و در حمام آب ذوب کنید. نارنگی یا پرتقال را پوست بگیرید و به حلقه تقسیم کنید. هر برش را در شکلات ذوب شده آغشته کنید، روی کاغذ روغنی بگذارید و در یخچال قرار دهید تا شکلات سفت شود (می توانید هر برش را روی خلال دندان بگذارید، در شکلات آغشته کنید، خلال دندان ها را داخل سیب بچسبانید و در یخچال بگذارید).

شچدروا آلنا

میوه ها در شکلات

تخم مرغ 6 عدد.

شکر 1 لیوان

سودا 1 قاشق چایخوری (لغو شد)

خامه ترش 500 گرم (من 700-800 گرم می گیرم)

شکر 1 لیوان

وانیلین - به مزه

کره 300 گرم

کیمل ناتالیا، ایشچنکو النا

1. ابتدا خامه را آماده کنید. خامه ترش را با شکر و وانیلین (یا شکر وانیلی) مخلوط کنید، وقتی شکر حل شد، کره آب شده را اضافه کنید، همه چیز را خوب مخلوط کنید.

کنار بگذارید و خمیر را آماده کنید. تخم مرغ ها را با شکر هم بزنید تا یکدست شود، نوشابه و آرد را اضافه کنید، مخلوط کنید (من همه چیز را در غذاساز با همزن خمیر مخلوط کردم). خمیر آماده است.

2. خمیر را با یک قاشق کوچک روی یک ورقه پخت قرار دهید و به مدت 5 دقیقه در دمای 220 درجه سانتیگراد بپزید تا قهوه ای طلایی شود.

3. در حالی که کیک ها هنوز داغ هستند، آنها را از ورقه پخت خارج می کنم و بلافاصله آنها را داخل خامه می اندازم و در حالی که دسته بعدی خمیر را پخش می کنم، شناور می شوند. کیک های خیس خورده را از خامه جدا می کنیم و به صورت اسلاید در بشقاب می گذاریم. این بار یک بشقاب عمیق را با فیلم پوشاندم و داخل آن گذاشتم و بین لایه ها گردو پاشیدم، اما این قبلاً مسخره است، چنین چیزی در دستور غذا وجود ندارد.

4. بعد از اینکه همه چیز را پختم، خیس کردم و گذاشتم، 3 ساعت در یخچال گذاشتم، سپس آن را روی یک ظرف، بشقاب معجزه ما، برگرداندم و این آماده سازی را گرفتم.

5. قطر من 30 سانتی متر است و ارتفاع در مرکز 8 سانتی متر است.

ما با توجه به خواسته ها، خلق و خوی و سایر پارامترهای شما تزئین می کنیم. شکلات آب شده رویش ریختم، نگذاشتند کار دیگری بکنم، همین طور گذاشتم.

نوش جان!

چگونه آلو بخوریم

آلو و زردآلو را با دستان خود به دو نیم تقسیم کرده و دانه ها را جدا کرده و با دست میوه ها را در دهان قرار دهید. آلوهای کوچک را می توان مانند گیلاس خورد.

نحوه صحیح خوردن پرتقال و نارنگی

نارنگی ها و پرتقال ها را با چاقو به 6-4 تکه برش می زنند تا فقط پوست آن بدون تماس با پالپ بریده شود. سپس دراز کشیدند ستارهو قطعات را با دقت جدا کنید.

نحوه صحیح خوردن گریپ فروت

گریپ فروت را ابتدا باید به دو قسمت تقسیم کنید و سپس با قاشق تفاله و آب آن را جدا کنید و مراقب باشید روی همسایه ها پاشیده نشود. می توانید گریپ فروت خرد شده را با پودر قند بپاشید.

نتایج نظرسنجی پسران

منابع اطلاعاتی:

  • کتاب درسی «تکنولوژی. فناوری مدیریت خانه." برای دانش آموزان پایه هفتم
  • منابع اینترنتی

پروژه درس

یادداشت توضیحی

موضوعی که در درس مورد بحث قرار می گیرد، جایگاهی کلیدی در سیستم درس «آشپزی» دارد. مطالعه این بلوک مربوط به مفاهیم اولیه و محتویات بخش "آشپزی" را کامل می کند و فرض می کند که دانش آموزان مهارت ها و تکنیک های اولیه برای کار در آشپزخانه، توانایی ایجاد یک منو برای صبحانه، تهیه آن، تزئینات را دارند. و غذاهای آماده سرو کنید، از کارد و چنگال استفاده کنید، دستمال سفره ها را به زیبایی بریزید و به درستی سر میز رفتار کنید.

نوع درس: درس

موضوع : " سفره آرایی برای صبحانه "

هدف : ایجاد شرایطی برای آشنایی دانش آموزان با قوانین سفره آرایی و نظام مند کردن دانش در مورد فنون تا کردن دستمال سفره و قوانین آداب معاشرت.

وظایف:

  1. ترویج شکل گیری دانش در مورد مفاهیم "سفره آرایی"، "آداب معاشرت"، "تجهیزات" و قوانین سفره آرایی، عناصر آداب.
  2. به دست آوردن تجربه عملی در هنگام چیدن میز و دستمال تاشو کمک کنید.
  3. ایجاد شرایط برای رشد تحمل در دانش آموزان، توانایی ارزیابی، تجزیه و تحلیل، استدلال، مقایسه و نتیجه گیری.
  4. ایجاد شرایط برای توسعه سلیقه زیبایی شناختی، استقلال، دقت

نوع درس : ترکیبی (آسان سازی دانش جدید و تثبیت اولیه آن)

مواد و روش ها : مشکل ساز، کاربردی; توضیحی - گویا، گفتگو، تا حدی اکتشافی، محرک و برانگیزاننده دانش آموزان

تجهیزات درسی: کامپیوتر، پروژکتور برای نمایش ارائه برای درس، ارائه اسلاید، کتاب درسی، جزوه، ظروف غذاخوری، دستمال سفره.

ارتباطات بین رشته ای: هنرهای زیبا، طراحی، ریاضیات.

اصطلاحات جدید: چیدمان میز، آداب ، دستگاه

مراحل درس

فعالیت های معلم

فعالیت های دانشجویی

نتیجه

لحظه سازمانی

هدف: ایجاد شرایط برای بیداری علاقه.

تعیین هدف.

با سلام خدمت دانشجویان

وقتی سحر را ملاقات می کنیم،

ما به او می گوییم... (بچه ها در گروه کر) سلام!

با لبخند خورشید نور می دهد،

ارسال... (کودکان در گروه کر) سلام!

وقتی بعد از سالها همدیگر را می بینیم

شما برای دوستان خود فریاد می زنید ... (کودکان در گروه کر) سلام!

و آنها به شما لبخند خواهند زد

از یک کلمه محبت آمیز ... (کودکان در گروه کر) سلام!

و این توصیه را به خاطر بسپارید:

به همه دوستان خود بدهید... (کودکان در گروه کر) سلام!

سلام و لبخندهایمان را به مهمانان، به یکدیگر و به من تقدیم کنیم.

داستان را مشاهده کنید.

آیا قهرمانان را می شناسید؟

به شما چه گفتند؟

به نظر شما در درس ما چه چیزی مورد بحث قرار خواهد گرفت؟

موضوع درس " سفره آرایی برای صبحانه "

بچه ها، آیا می خواهید با سفره آرایی، آداب و قوانین تا کردن دستمال سفره آشنا شوید؟

تکلیف یادگیری چه خواهد بود؟

ما به صورت گروهی کار می کنیم.

هر آنچه برای درس امروز نیاز دارید روی میزها موجود است.

سلام استاد.

بچه ها با معلم سلام را تکرار می کنند.

پاسخ های مورد انتظار کودکان (Smeshariki)

درباره آشپزی، سفره آرایی.

یک هدف مشخص کن

قوانین چیدن سفره برای صبحانه و نحوه تا کردن دستمال سفره را بیاموزید

آمادگی کامل گروه و تجهیزات، گنجاندن دانش آموزان در ریتم کسب و کار.

گفتگو با دانش آموزان.تحلیل مشارکتی استدلال دانش آموز، دانش آموزان شکست خوردهبه نیاز به رسیدن به هدف

نتایج:

ظهور نیاز درونی دانش آموزان برای شرکت در فعالیت های شناختی هنگام ایجاد یک موقعیت مشکل.

نتیجه: “با قوانین سفره آرایی و تا زدن دستمال سفره آشنا شوید”

به روز رسانی دانش:

هدف:

سیستم سازی دانش در مورد مطالب تحت پوشش.

معلم: پس از مشاهده دقیق طرح، دنباله پردازش اولیه سبزیجات را نام ببرید.

شخصیت اصلی چه روش های عملیات حرارتی را نام برد؟

بررسی تکالیف:

حدس زدن پازل های ساخته شده توسط دانش آموزان.

پاسخ های مورد انتظار کودکان

شستن

مرتب سازی

تمیز کردن

شستن

برش دادن

آشپزی

کمک هزینه

خاموش کردن

پخت

سرخ کردن

نمایش پازل های آماده و حدس زدن با کل کلاس.

گفتگو با دانش آموزان.تجزیه و تحلیل مشترک استدلال دانش آموزان، دانش آموزان را به پاسخ های صحیح راهنمایی می کند.

نتیجه: ظهور انگیزه مثبت در دانش آموزان، رشد تفکر منطقی و توانایی ارزیابی نتایج به دست آمده.

کشف دانش جدید.

مفاهیم

معلم: موضوع درس "سفره چیدن برای صبحانه."

به عنوان خلاصه ای از این درس، ضرب المثل "اگر می دانید چگونه مردم را دعوت کنید، می دانید چگونه به آنها سلام کنید.»معنی ضرب المثل را آشکار کنید.

معلم : بله، درست است، در درس ما چیزهای زیادی در مورد هنر خانه داری و به ویژه سفره آرایی خواهیم آموخت..

شما از کلمه خانه چه می فهمید؟

اظهارات کودکان

کار گروهی.

پاسخ دانش آموز: با سفره آرایی آشنا می شویم و آداب معاشرت را می آموزیم

دانش آموز پاسخ می دهد . خانه جایی است که از شما انتظار می رود و دوست دارید. جایی که احساس راحتی میکنی...

جستجوی جزئی

نتایج:

اقدامات دانش آموزان با محدوده مطالعه؛ حداکثر استفاده از استقلال در کسب دانش و تسلط بر روش های عمل.

خانه بازتابی از روح مردمی است که در آن زندگی می کنند. هر چه که باشد - یک عمارت چهار طبقه یا یک آپارتمان استاندارد در یک خانه پانل، برای هر شخصی باید آن یک و تنها مکانی باشد که در آن همیشه راحت و دنج باشد. هر کدام از شما دختران دوست دارید یک خانه دار خوب باشید. پس مهماندار کیست؟

معلم . زن خانه دار زنی است که از عهده هر کاری بر می آید. او باید دانش، مهارت و توانایی های یک سرآشپز، پیشخدمت، اقتصاددان، خیاط و طراح را داشته باشد. خانه داری ماهرانه یک هنر کامل است و ما امروز این هنر را یاد خواهیم گرفت.

عبارت «سفره بچین» به چه معناست؟

معلم : میز را بگذاراین یعنی آماده کردن او برای غذا. (ج 2). سرویس دهی نه تنها فضای دلپذیری ایجاد می کند، بلکه نظم خاصی را روی میز ایجاد می کند و وسایل و اقلام لازم را در اختیار حاضران قرار می دهد. یک میز زیبا که وسایل مورد نیاز را به راحتی روی آن قرار داده شده و ظروف ارائه می شود، احساسات خوشایندی را برمی انگیزد و اشتها را افزایش می دهد. چیدن سفره هر روز و نه فقط برای مهمانان ضروری است.

تجزیه و تحلیل توسط اسلاید:

C3 - الزامات خدمت

C4 - توالی سرو

C5 – طرحی از سرو برای صبحانه

C6,7,8,9 – نام کارد و چنگال و ظروف سرو

C10,11,12 – گل برای سرو

C14 - غذاهای صبحانه

خلاصه کردن.

خود کنترلی.

دانش آموز پاسخ می دهد . این مامان است. این فردی است که می تواند همه چیز را انجام دهد.

دانش آموز پاسخ می دهد : جدول را به درستی بچینید.تمام وسایل و اقلام مورد نیاز را در اختیار افراد حاضر قرار دهید

ثبت تعریف در دفترچه یادداشت

تجزیه و تحلیل و نظرات دانش آموزان به دنبال ثبت در دفترچه یادداشت.

گفتگو با دانش آموزان. تحلیل مشارکتی استدلال دانش آموز

نتیجه: استقلال در کسب دانش و تسلط بر روش های عمل.

هدف: از بین بردن استرس جسمی و روحی.

کار عملی

هدف: ایجاد شرایط برای توانایی تهیه دعوت نامه و تنظیم جدول.

هدف: ایجاد شرایط برای تسلط بر پایه

مفاهیم

هدف: ایجاد شرایط برای توانایی تا کردن دستمال

خلاصه درس

انعکاس:

D/z

رمز و راز:

این زمانی است که می توانید بدوید و بپرید. دانش آموزان مدرسه آنها را 4 بار در سال مصرف می کنند.

این چیه؟

دقیقه تربیت بدنی

کار عملی شماره 1.

آموزش القایی.

"ما مهمان دعوت می کنیم"

تکلیف برای 2 گروهبا استفاده از الگوی ارائه شده، متن دعوت از مهمانان را بنویسید.

Task Task برای 2 گروه « با استفاده از مواردی که به شما ارائه می شود، میز صبحانه را بچینید.»

اجرای آزمایشی کار و آموزش مداوم

به طور مستقل - کار عملی و آموزش مداوم.

جلسه توجیهی نهایی

تکو

معلم: آداب معاشرت چیست؟ پیام های دانشجویی

C16 - آداب میز

معلم: حالا وقت آن است که در مورد دستمال سفره صحبت کنیم.دستمال سفره - لوازم جانبی کاملا ضروری برای یک میز زیبا. آنها نه تنها برای یک هدف بسیار خاص، بلکه برای دکوراسیون نیز در نظر گرفته شده اند. توصیه می شود از دستمال های کتان نشاسته ای استفاده کنید که ظاهر بهتری دارند و شکل خود را به خوبی حفظ می کنند. اما امروزه بیشتر به استفاده از دستمال کاغذی های زیبا که ظاهری چشمگیر دارند و میز را تزئین می کنند عادت کرده ایم.حالا می خواهیم یاد بگیریم که چگونه آنها را تا کنیم

کار با کتاب درسی: ص148. الگوهای تاشو دستمال.

کار عملی شماره 2

با چه تکنیک های تا کردن دستمال سفره آشنا هستید؟

چه کسی می تواند نشان دهد؟

دستمال تاشو شبیه چه تکنیکی است؟

چه کسی می تواند نشان دهد؟

آموزش القایی.

معلم یکی از تکنیک های تاشو را نشان می دهد، دانش آموزان آنها را تکرار می کنند.

یک جلسه با دانش آموزان سروکار دارد، بقیه به صورت مستقل انجام می شود.

آموزش مداوم و تصحیح اشتباهات.

نمایش نمونه های موفق

جلسه توجیهی نهایی

معلم . آفرین. بعد از درس امروز، از قبل می توانید به مادرتان کمک کنید تا سفره را بچیند. کار موفقیت آمیز بود و همه با آن کنار آمدند. درس ما رو به پایان است، پر از اطلاعات بود. و اکنون، برای تثبیت مواد، یک کار خلاقانه کوچک انجام خواهیم داد.

ادغام مواد جدید

معلم:

هر گروه یک کار را در یک پاکت دریافت می کند و زمان تکمیل آن تنظیم می شود. پس از اجرا، دستور پاسخ را ارائه می دهد:

ورزش .

با استفاده از دانش به دست آمده در درس، قوانین رفتاری را در کافه تریا مدرسه تدوین کنید.

ارزیابی و توجیه آنها.

کدام کارها را بیشتر دوست داشتید؟

چه چیزی خریدی؟

چه چیزی شما را شگفت زده کرد؟

چه دستاوردهایی در این درس داشتید؟

برای کار عملی در پخت و پز آماده شوید: لباس، غذا (انجماد).

پاسخ بچه ها

تعطیلات، استراحت، استراحت.

حق استراحت.

انجام تمرینات بدنی موسیقایی

تهیه متن دعوت نامه از مهمانان و خواندن آن برای هر تیم.

سفره آرایی برای صبحانه.

رهگذر هدفمند معلم

معلم بر صحت کار نظارت می کند، به تصحیح نادرستی ها کمک می کند و توضیحات تکمیلی می دهد.

برای ارزیابی کار انجام شده، معلم کار را به صورت گروهی بررسی می کند و نمره می دهد.

پاسخ های متغیر کودکان

تجزیه و تحلیل با دانش آموزان طراحی در دفترچه یادداشت

پاسخ های متغیر:

اوریگامی.

پنکه.

مورب.

دانش آموزان طبق الگوهای کتاب درسی تا کردن دستمال را انجام می دهند.

ایده پردازان قوانین رفتار در اتاق غذاخوری را از هر گروه می خوانند.

کارهای چیدن میز و تا کردن دستمال سفره را دوست داشتم.

قابلیت تا کردن دستمال ها تقویت شده است.

انواع روش های تا کردن دستمال سفره.